Diabeł tkwi w szczegółach

Historia marki Dragon Winch sięga początku lat 90. Od tamtego czasu modele wyciągarek tej marki ewoluują i są poddawane kolejnym modyfikacjom z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki. Dotyczy to wyciągarek zarówno do quadów, jak i samochodów terenowych oraz samochodów użytkowych i lawet. W tym okresie pojawiło się na rynku kilku importerów oferujących tańsze produkty. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska jednemu z tych modeli. Na potrzeby porównania nabyliśmy wyciągarkę o deklarowanym uciągu 13000 lbs, czyli 5896 kg. Nie ujawniamy nazwy importera ani pod jaką nazwą sprzedaje wyciągarki, natomiast możemy zdradzić cenę, która oscyluje w granicach 1300 zł. Wyciągarkę tę postawiliśmy w szranki z najnowszym modelem DRAGON WINCH DWM 13000 HD. Aby rozróżnić wyciągarki, użyliśmy dla konkurencyjnej wyciągarki nazwy HIPER SUPER.

I. BUDOWA WYCIĄGAREK

Wymiary zewnętrzne obu wyciągarek są zbliżone i wynoszą 540 mm x 160 mm x 160 mm. Do tego należy dodać ok. 80 mm, czyli wysokość skrzynki przekaźnika. Co od razu rzuca się w oczy, to na pewno kolory. Wyciągarki DRAGON WINCH nie pomylimy z żadną inna marką – tutaj dla serii MAVERICK zarezerwowano żywe, kontrastowe zestawienie czerni i czerwieni z wykończeniem na wysoki połysk, nawiązujące do „smoczej” proweniencji nazwy, natomiast w HIPER SUPER królują ponure szarości w matowej wersji. Poza dźwignią przekładni – o której szerzej napiszemy nieco później – różne jest rozmieszenie skrzynek skrywających przekaźniki wyciągarki. W modelu DRAGON WINCH DWM 13000 HD przekaźnik umieszczono bezpośrednio na obudowie silnika.

Wyciągarka HIPER SUPER 13000 skrzynkę z przekaźnikami montowaną ma nad bębnem wyciągarki. Przekaźniki są połączone z silnikiem wyciągarki za pomocą przewodów. Takie rozwiązanie stosuje DRAGON WINCH w słabszych modelach serii MAVERICK tzn. DWM 8000 HD, DWM 10000 HD i DWM 12000 HD oraz w modelu DWM 13000 ST. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. W przypadku przekaźnika umiejscowionym na silniku unikamy dodatkowej plątaniny kabli oraz mamy pełen widok na bęben wyciągarki i sposób układania liny na nim. Z kolei przekaźniki montowane nad bębnem mają skrzynkę gotową do przeniesienia poza wyciągarkę.

II. WYPOSAŻENIE

Zestaw DRAGON WINCH

Wyciągarkę DRAGON WINCH możemy zamówić w jednej z wielu dostępnych konfiguracji. Na potrzeby porównania wybraliśmy jedną z nich:
 • wyciągarka DRAGON WINCH 13000 HD z liną stalową i skrzynką przekaźników
 • prowadnica rolkowa na śrubach kontrujących
 • hak
 • sterowanie na kablu - pilot wykonany z gumy
 • sterowanie bezprzewodowe - pilot
 • śruby
 • kabel masowy
 • instrukcja wielojęzyczna, w tym po polsku, zawiera deklarację zgodności CE
 • gwarancja 5 lat
 • płyta montażowa, umożliwiająca prawidłowy montaż wyciągarki i prowadnicy rolkowej
 • zblocze 8 T umożliwiające podwojenie uciągu wyciągarki
 • szeklę niezbędną to użytku zblocza
 • hebel prądowy - awaryjny wyłącznik prądu
 • wodoodporny pokrowiec na wyciągarkę firmowany logiem DRAGON WINCH

CENA Z PRZESYŁKĄ: 1890 ZŁ (brutto)

Wyciągarkę HIPER SUPER otrzymaliśmy w następującej konfiguracji:
 • wyciągarka z liną stalową i skrzynką przekaźników
 • prowadnica rolkowa na segerach
 • hak
 • sterowanie na kablu
 • sterowanie bezprzewodowe - pilot
 • śruby
 • kabel masowy
 • ksero instrukcji po polsku
 • gwarancja 24 miesiące

CENA Z PRZESYŁKĄ: 1500 ZŁ (brutto)

 • Brakuje deklaracji zgodności CE, o której mówią naklejki na wyciągarce, oraz specyfikacji
Aby wyciągarkę HIPER SUPER doposażyć w dodatkowe akcesoria, musimy się liczyć z następującymi kosztami:
 • płyta montażowa - 149 zł
 • zblocze 8T - 79 zł
 • szekla - 30 zł
 • hebel prądowy - 40 zł
 • pokrowiec na wyciągarkę - 40 zł
RAZEM: 338 zł + ewentualne koszty wysyłki.

Po doliczeniu tej kwoty otrzymujemy cenę HIPER SUPER, która wynosi 1638 zł.

Zestaw HIPER SUPER

REASUMUJĄC:

WYCIĄGARKA DRAGON WINCH 13000 HD
1690
WYCIĄGARKA HIPER SUPER 13000 HD
1638

PROWADNICA ROLKOWA

Wyciągarka HIPER SUPER zaopatrzona jest w słabsze jakościowo rolki, zabezpieczone tylko segerami, warte jakieś 70 zł. Gdy zdecydujemy się na wymianę na rolki ze śrubami kontrującymi, czeka nas wydatek rzędu 140 zł. Na potrzeby porównania przyjmijmy, że uda nam się wymienić posiadane rolki na model skręcony śrubami z dopłatą 70 zł. Po zsumowaniu całości otrzymujemy kwotę 1908 zł brutto.

NALEŻY RÓWNIEŻ PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE:

 • wyciągarka DRAGON WINCH jest wyposażona w gumowego pilota z wygodnym przełącznikiem, który umożliwia bezproblemową obsługę wyciągarki nawet w grubych rękawicach
 • wyciągarka DRAGON WINCH jest objęta 5-letnią gwarancją
 • wyciągarka HIPER SUPER ma plastikowego pilota kablowego, który po upadku lub najechaniu rozleci się na kawałki
 • wyciągarka HIPER SUPER jest objęta 24-miesięczną gwarancją

III. PRZEKAŹNIK

Pisaliśmy już wcześniej o tym, że każda wyciągarka ma inne rozmieszczenie przekaźników. Zajrzyjmy teraz do środka obudowy przekaźników. Wyciągarka Dragon Winch DWM 13000 HD pracuje na przekaźniku typu kontaktor. Kontaktor to elektromagnetyczny przełącznik przekazujący prąd do silnika. Pełni również funkcję bezpiecznika i zabezpiecza motor wyciągarki przed przegrzaniem i uszkodzeniem. W przypadku gdy silnik wyciągarki osiąga krytyczną temperaturę, kontaktor odcina prąd. Jest w stanie skontrolować, kiedy prąd puścić ponownie. Dodatkowymi zaletami kontaktora są: bryzgoszczelna obudowa oraz duża trwałość elementu. Dragon Winch stosuje kontaktory we wszystkich swoich wyciągarkach serii Maverick, Truck oraz Highlander. W wyciągarce Hiper Super zastosowano przekaźniki typu solenoid. Są to przekaźniki oparte na cewkach wytwarzających pole magnetyczne tworzące obwód do wyciągarki. Obudowa solenoidów nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed wodą. Niewątpliwą zaletą solenoidów jest fakt, że występują parami, natomiast psują się zwykle pojedynczo. W przypadku awarii wystarczy wymienić jedną sztukę, co na pewno zminimalizuje koszty eksploatacyjne. Takie przekaźniki, stosowane były w starszych modelach wyciągarek Dragon Winch Maverick. Obecnie zostały całkowicie zastąpione przekaźnikami typu kontaktor. Wysoki stopień awaryjności solenoidów, przesądził o zastąpieniu ich przekaźnikami nowej konstrukcji typu kontaktor.

Wyciągarka DRAGON WINCH

Przekaźnik typu KONTAKTOR

Wyciągarka HIPER SUPER

Przekaźnik typu SOLENOID

IV. SILNIK I HAMULEC

SILNIK WYCIĄGARKI

Korpus silnika Dragon Winch jest wykonany ze stali. Silnik został uszczelniony, dzięki czemu pozostaje czysty i suchy nawet po wielu latach pracy w ekstremalnych warunkach. Niestraszne mu więc deszcze, błoto czy piach, co docenią szczególnie wielbiciele sportów motorowych i pracownicy służb ratowniczych.

Korpus silnika w Hiper Super niestety nie posiada uszczelnień. Sam silnik i jego wirnik także pozostawiają wiele do życzenia. Wielkość silnika sugeruje moc znacznie niższą od tej, jaką osiąga wyciągarka Dragon Winch. Porównanie wirników obu wyciągarek nie pozostawia złudzeń, który silnik ma większą moc. Silnik wyciągarki Dragon Winch DWM 13000 HD dysponuje mocą 6,8 KM.

HAMULEC WYCIĄGARKI

Hamulec wyciągarki Dragon Winch to osobna konstrukcja i został umiejscowiony w bębnie wyciągarki. Na gryfie silnika jest umieszczony kielich – zabierak, łączący silnik z hamulcem. Hamulec posiada 3 okładziny cierne, podobne do tych stosowanych w hamulcach tarczowych. Hamulec powoduje styk okładzin do bębna co zatrzymuje rozwijanie się liny.

Hamulec wyciągarki Hiper Super to prosta konstrukcja zabudowana na silniku. W bębnie nie znajdziemy żadnego hamulca. Skuteczność takiego rozwiązania może zweryfikować pierwszy lepszy podjazd.

V. PRZEKŁADNIA

Pierwsza rzecz, jaka różni obie przekładnie, to waga. Już ten fakt daje nam dużo do myślenia w odniesieniu do solidności obu przekładni. Dragon Winch ma znacznie cięższą niż wyciągarka Hiper Super stalową przekładnię. Waga kompletnej przekładni Dragon Winch DWM 13000 HD to 8,74 kg, Hiper Super zaś – tylko 6,26 kg. No dobrze, można by powiedzieć, że to wina rączki luzowania liny lub nóg przekładni. Po zdemontowaniu nie jest wcale lepiej. Wyciągarka Hiper Super wciąż wykazuje braki materiałowe. Waga Dragon Wincha w tej postaci to 7,81 kg, natomiast Hiper Super – 5,37 kg. Po zdemontowaniu obudowy przekładni stawiamy na wagę same koła przekładni planetarnych. Optycznie podobne. Materiał to stal w Dragon Winch i Hiper Super. Jednak waga nie kłamie. Jakość użytych materiałów zostaje bezlitośnie ujawniona. Waga Dragon Winch to 5,61 kg, Hiper Super – 4,85 kg.

Nowe modele wyciągarek Dragon Winch zostały wyposażone w nowe dźwignie zwalniania liny – tak jak nasz prezentowany model DWM 13000 HD. Oznacza to dwie rzeczy: wygodę i bezpieczeństwo. Dźwignię możemy zwolnić w dowolnym momencie, wystarczy podnieść ją do góry i przekręcić. Wtedy sprężyna znajdująca się w pokrętle zwolni bolec blokujący przekładnię. Nie ma konieczności obracania bębnem, aby natrafić na moment zwalniania, jak to jest w przypadku wyciągarki Hiper Super. Nowa dźwignia spełnia normy bezpieczeństwa, ponieważ nie ma możliwości użycia jej przypadkowo. O ile dźwignię zastosowaną w wyciągarce Hiper Super możemy przypadkowo popchnąć i przekręcić, o tyle w wyciągarkach Dragon Winch jest to wręcz niewykonalne. Tylko celowe działanie spowoduje załączenie lub rozłączenie silnika.

PODSUMOWANIE

Gdy widzimy w ofercie dwa urządzenia o podobnych parametrach i w pozornie zbliżonej cenie, warto przyjrzeć się dokładniej, za co tak naprawdę płacimy. W przypadku porównanych właśnie wyciągarek za te same pieniądze możemy otrzymać albo Dragon Wincha – niezawodny sprzęt wykonany z materiałów wysokiej jakości, skonstruowany z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, z bogatym dodatkowym wyposażeniem… albo takie sobie urządzenie Hiper Super, do którego musimy sporo dopłacić, by choćby częściowo zniwelować różnice między nim a naprawdę dobrą wyciągarką. Wybór nie jest chyba trudny w takiej sytuacji.

Dragon Winch jest obecny w ponad 40 krajach na całym świecie. Oferuje wyciągarki ręczne oraz elektryczne o napięciu 12 V i 24 V oraz 230 V. Wśród nich znajdziemy wyciągarki o uciągu od 125 kg do 10 ton. Są to wyciągarki mobilne, do quadów, do pojazdów użytkowych, lawet czy ciągników pomocy drogowej, samochodów terenowych, łodzi, przyczep, wyciągarki budowlane oraz warsztatowe. Nie zapominajmy również, że w ofercie Dragon Winch znajdziemy modele wyciągarek hydraulicznych o uciągu nawet 30 Ton.